Skol-SM.klassisksö 2004-09-26 12:39
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid 



H18  (39)      7590 m                      

    1          Fredrik Johansson                  Eksjö Gymnasiums IF          49:49 
    2          Gustaf Goth                        Bessemer Skol-Idrottsföre    52:00 
    3          David Bejbom                       Eksjö Gymnasiums IF          52:02 
    4          Martin Härberg                     Eksjö Gymnasiums IF          52:53 
    5          Gustav Strindhagen                 Eksjö Gymnasiums IF          53:26 
    6          Anton Lif                          Bessemer Skol-Idrottsföre    54:07 
    7          John Fredriksson                   Bessemer Skol-Idrottsföre    55:51 
    8          Tobias Wahlgren                    Skolidrottsföreningen Oly    56:09 
    9          Johan Olsson                       Eksjö Gymnasiums IF          56:30 
   10          Ivan Forsgren                      Alleskolans Idrottsföreni    56:53 
   11          Anton Blomgren                     Teknis Idrottsförening Ör    57:29 
   12          Jesper Tiberg                      Karlbergsgymnasiet IF        62:06 
   13          Daniel Johannesson                 Bessemer Skol-Idrottsföre    62:40 
   14          Erik Schultz                       Elof Lindälvs Gymnasiums     63:02 
   15          Erik Lindström                     Rudbeckianska Gymnasiets     63:38 
   16          Mikael Bogren                      Skolidrottsföreningen Oly    65:42 
   17          Johan Axelsson                     Karlbergsgymnasiet IF        67:01 
   18          Gustav Groth                       Teknis Idrottsförening Ör    72:23 
   19          Kenny Brindstedt                   Nybro Östra Skol-if          75:14 
   20          Fager Emil                         Törnströmska Gymnasiets S    76:17 
   21          Johan Egneblad                     Rinmanskolans Idrottsföre    80:24 
   22          Oskar Borg                         Nordenbergsskolans Idrott    82:56 
   23          Albin Halldin                      Skolidrottsföreningen Oly    85:48 
   24          Antoine Vullioud                   S:t Mikaelsskolans IF        85:59 
   25          Alexander Puerto Gustaf            Skolidrottsföreningen Oly    87:11 
   26          Ohlsson Mattias                    Törnströmska Gymnasiets S    91:47 
   27          Anders Josefsson                   Skolidrottsföreningen Oly   100:46 
   28          Niklas Nyström                     Gimo Bruksgymnasiets IF     112:55 

               Jonas Allared                      Teknis Idrottsförening Ör Ej godk. 
               Tobias Öström                      Bessemer Skol-Idrottsföre Ej godk. 
               Lukas Rosén                        Skolidrottsföreningen Oly Ej godk. 
               Markus Svensson                    Nordenbergsskolans Idrott Ej godk. 
               Pär Hansson                        Bessemer Skol-Idrottsföre ej start 
               Joakim Werme                       Bessemer Skol-Idrottsföre ej start 
               Carl-Johan Hoel                    Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Kristoffer Eklund                  Fyrisskolans Idrottsfören ej start 
               Johannes Eklund                    Fyrisskolans Idrottsfören ej start 
               Kristian Schultz                   Skolidrottsföreningen Oly ej start 
               Robert Karlsson                    Nordenbergsskolans Idrott ej start 



H16  (64)      5420 m                      

    1          Johan Aronsson                     Alleskolans Idrottsföreni    37:52 
    2          Anton Östlin                       Alleskolans Idrottsföreni    38:33 
    3          Mattias Andersson                  Alleskolans Idrottsföreni    38:49 
    4          Erik Liljequist                    Eksjö Gymnasiums IF          38:56 
    5          Martin Axeen                       Sanda Skol-idrottsförenin    39:17 
    6          Linus Lauri                        Alleskolans Idrottsföreni    39:48 
    6          Linus Bohman                       Nordenbergsskolans Idrott    39:48 
    8          Rickard Rosgren                    Eksjö Gymnasiums IF          40:03 
    9          Dennis Hansson                     Eksjö Gymnasiums IF          40:31 
   10          Jonas Wallin                       Sanda Skol-idrottsförenin    41:30 
   11          Johan Goth                         Bessemer Skol-Idrottsföre    42:22 
   12          Emil Tengvall                      Eksjö Gymnasiums IF          42:35 
   13          Jonatan Westlund                   Forshaga Skol-Idrottsföre    42:58 
   14          Joakim Ekedahl                     DSG Skol-Idrottsförening     43:01 
   15          Charley Ziegler                    Porthälla Gymnasium IF       43:50 
   16          Mikael Andersson                   Sanda Skol-idrottsförenin    43:52 
   17          Mattias Nilsson                    Porthälla Gymnasium IF       44:01 
   18          Emil Hyttinen                      Rinmanskolans Idrottsföre    44:55 
   19          Olle Olofsson                      Bessemer Skol-Idrottsföre    45:13 
   20          Mattias Andersson                  Fyrisskolans Idrottsfören    45:29 
   21          Niklas Profors                     Alleskolans Idrottsföreni    46:29 
   22          Rasmus Leo                         Nordenbergsskolans Idrott    46:37 
   23          Emil Johansson                     Alleskolans Idrottsföreni    47:01 
   24          Robert Rensgard                    S:t Mikaelsskolans IF        47:39 
   25          Erik Melén                         Nordenbergsskolans Idrott    47:54 
   26          Niclas Carlsson                    Sundsta/Älvkullegymnasiet    48:04 
   27          Weine Karlsson                     Ebersteinska gymnasiet       48:31 
   28          Filip Dahlgren                     Eksjö Gymnasiums IF          48:34 
   29          Oskar Eklöf                        Tingsholmsgymnasiets IF      48:59 
   30          Benjamin Edlund                    Tingsholmsgymnasiets IF      49:48 
   31          Robin Johansson                    Väggaskolans Idrottsfören    51:14 
   32          Jens Öström                        Sundsta/Älvkullegymnasiet    51:19 
   33          Kalle Jansson                      Sanda Skol-idrottsförenin    51:52 
   34          Erik Holmberg                      Sanda Skol-idrottsförenin    52:24 
   35          Patrik Lindeberg                   Nordenbergsskolans Idrott    52:36 
   36          Petter Eriksson                    Bessemer Skol-Idrottsföre    52:47 
   37          Anton Udd                          Marks Gymnasieskolas IF      52:54 
   38          Arvid Jogbratt                     Tranemo Gymnasieskolas IF    54:01 
   39          Erik Jonsson                       Tingsholmsgymnasiets IF      54:03 
   40          Oscar Ivarsson                     Tingsholmsgymnasiets IF      54:17 
   41          Jens Dahlstrand                    Porthälla Gymnasium IF       54:24 
   42          Kalle Jogbratt                     Tranemo Gymnasieskolas IF    54:26 
   43          Tom Olausson                       Nordenbergsskolans Idrott    55:13 
   44          David Modig                        Porthälla Gymnasium IF       58:10 
   45          Emil Svensson                      Nordenbergsskolans Idrott    58:11 
   46          Sebastian Ljungdahl                Nordenbergsskolans Idrott    58:52 
   47          Johan Wikström                     John Bauergymnasiet Karls    58:54 
   48          Patrik Hansson                     Östraboskolans Idrottsför    60:42 
   49          Joakim Axelsson                    Tingsholmsgymnasiets IF      62:53 
   50          Rickard Ericsson                   Brogårdsgymnasiets IF        63:50 
   51          Anton Pettersson                   Volvogymnasiets Idrottsfö    66:16 
   52          Erik Lissel                        Alleskolans Idrottsföreni    67:02 
   53          Christian Erickson                 Tingsholmsgymnasiets IF      79:37 

               Emil Backlund                      Domarhagsskolans IF       Ej godk. 
               Joel Lännevall                     Roslagens Idrottsgymnasiu Ej godk. 
               Björn Norman                       Alleskolans Idrottsföreni Ej godk. 
               Mattias Karlsson                   Tingsholmsgymnasiets IF   Ej godk. 
               Mathias Lang                       Nybro Östra Skol-if       ej start 
               Petter Mattsson                    Porthälla Gymnasium IF    ej start 
               Linus Karlsson Mood                Bessemer Skol-Idrottsföre ej start 
               Martin Hederskog                   S:t Mikaelsskolans IF     ej start 
               Simon Freij                        Gripenskolan              ej start 
               Erik Pettersson                    Gripenskolan              ej start 
               Alexander Blomberg                 Gripenskolan              ej start 



H14  (53)      4230 m                      

    1          Rassmus Andersson                  Säters Skol-IF               29:32 
    2          Olle Boström                       Edsbergsskolans IF           30:44 
    3          Albin Ridefelt                     Gottsundaskolans Skol-IF     31:12 
    4          Simon Hollbeck                     Tappströmsskolans Idrotts    31:15 
    5          Richard Sjöholm                    Höörs Skolidrottsförening    31:38 
    6          Sebastian Månsson                  Vasa Skolidrottsförening     33:08 
    7          Johan Lindberg                     Boxholms Skolidrottsfören    33:21 
    8          Anders Hedberg                     Hjällsnässkolans skol-IF     34:10 
    9          Henrik Sundqvist                   Vasaskolan                   36:14 
   10          Oskar Ljungqvist                   S:t Olofs skol-IF            37:03 
   11          Jonas Leandersson                  Rudsskolans Idrottsföreni    37:11 
   12          David Jonsson                      Västerbyskolans IF           38:25 
   13          Johan Brandhorst                   Castello Skol-Idrottsföre    38:31 
   14          John Sjösäter                      Vallhallaskolans IF          39:04 
   15          Emil Gunnarsson                    Grevhagen Skol Idrottsför    39:07 
   16          Emil Svalbring                     Virserums Grundskolas IF     39:08 
   17          Erik Blomgren                      Jakobsgårdskolans IF         39:17 
   18          Henrik Rosén                       Heby Rektorsområde Skol-i    40:13 
   19          Sebastian Birgersson               Ängskolans Skolidrottsför    40:37 
   20          Henrik Melin                       Kumlaby Skolidrottsföreni    40:58 
   21          Johan Blomdahl                     Olympia Skol-Idrottsfören    41:02 
   22          oskar sjöberg                      Bergtorpskolans IF           41:24 
   23          David Siebers                      Olympia Skol-Idrottsfören    41:30 
   24          Andreas Karlsson                   Tunaholmsskolans IF          41:47 
   25          Fredrik Lind                       Säters Skol-IF               42:00 
   26          Niclas Ståhl                       Djupedalskolans Idrottsfö    42:01 
   27          Timofej Sibilev                    Friskolan Galären            43:00 
   28          Erik Brandhorst                    Castello Skol-Idrottsföre    43:03 
   29          Pontus Johansson                   S:t Olofs skol-IF            43:38 
   30          Erik Bernérus                      Öjersjös Skolidrottsfören    43:54 
   30          Erik Nyström                       Ilandaskolans IF             43:54 
   32          Robin Jansson                      Olympia Skol-Idrottsfören    44:41 
   33          Johan Norberg                      Gamleby Grundskolas IF       44:52 
   34          Peter Markendahl                   Västerbyskolans IF           44:58 
   35          simon christoferson                Vannarödsskolans IF          45:17 
   36          Franciskus Alsén                   Mimer Skol-Idrottsförenin    45:18 
   37          Lukas Brodin                       Örnaskolans Idrottsföreni    45:32 
   38          Jan-Alexander Henriksso            Norrevångskolans Idrottsf    47:38 
   39          Oskar Arvidsson                    Kvarnbyskolans Idrottsför    48:09 
   40          Emil Pantzar                       Asken IF                     50:06 
   41          Albin Pettersson                   Tunaholmsskolans IF          50:08 
   42          Oscar Riis                         Gamleby Grundskolas IF       51:27 
   43          Tomas Hansson                      Varlaskolans Idrottsfören    51:33 
   44          Adam Nyman                         Stenstalidsskolans IF        51:41 
   45          Simon Markendahl                   Västerbyskolans IF           51:46 
   46          Filip Bergman                      Adolfsbergs Rektorsomr Sk    56:00 
   47          Marcus Hansson                     Östraboskolans Idrottsför    59:37 
   48          Mattias Bengtsson                  Knivsta Skolidrottsföreni    59:50 
   49          Olof Dahlgren                      Vasa Skolidrottsförening     60:23 
   50          Viktor Hofmann                     Kvarnbyskolans Idrottsför    61:56 
   51          Oskar Blomqvist                    Österslätts Idrottsföreni    77:10 

               Tobias Carlberg                    Stålforsskolans Idrottsfö ej start 
               Richard Thorslund                  Jämjö Skolors Idrottsföre ej start 



H15  (50)      5140 m                      

    1          Kalle Johansson                    Örjans Skolidrottsförenin    34:48 
    2          Victor Silvemark                   Domarhagsskolans IF          39:24 
    3          Erik Johansson                     Örjans Skolidrottsförenin    39:26 
    4          Carl Magnusson                     Stöpenskolans Idrottsföre    39:28 
    4          Henrik Berg                        Nya Elementar Skol-Idrott    39:28 
    6          Viktor Larsson                     Almby Skolas IF Örebro       39:52 
    7          Oskar Wallén                       Eriksbergsskolans IF         39:54 
    8          Emil Hjalmarsson                   Withala Skol Idrottsfören    40:17 
    9          Johan Strid                        Stenbocksskolans IF          40:40 
   10          Christian Hjalmarsson              Withala Skol Idrottsfören    40:54 
   11          Calle Stenberg                     Östlyckeskolans IF           42:22 
   12          Krtistian Dahlström                Kristinebergsskolans IF      42:23 
   13          Tobias Johansson                   Kristinebergsskolans IF      42:54 
   14          Jesper Wassblad                    Sommarhemsskolans IF         43:21 
   15          Edvin Lorentzon                    Madesjö Skolidrottsföreni    43:23 
   16          Sandgren Olof                      Jämjö Skolors Idrottsföre    43:38 
   17          Fredrik Larsson                    Vasa Skolidrottsförening     44:04 
   18          Pär Josefsson                      Jenny Nyströmsskolans Idr    44:51 
   19          Johan Törnroth                     Hjo Skolidrottsförening      45:03 
   20          David Eriksson                     Karl Johans Skolas Idrott    45:12 
   21          Erik Folkesson Blom                Klöxhultskolans IF           46:11 
   22          Mattias Lundberg                   Kumlaby Skolidrottsföreni    46:25 
   23          Jonas Larsson                      Brunnsbo Skolidrottsfören    46:50 
   24          Andreas Peterson                   Lillåns Skolas Idrottsklu    47:38 
   25          Eric Englöf                        Karlbergsskolans IF          47:50 
   26          Thom Barbus                        Nättraby Skol Idrottsföre    48:56 
   27          Jakob Wallenhammar                 Vasa Skolidrottsförening     49:02 
   28          Marcus Andersson                   Kastanjeskolans Idrottsfö    49:27 
   29          Fredrik Norell                     Hovåsskolans Skol-IF         51:59 
   30          Jens Nyström                       Vasaskolan Skövde IF         52:22 
   31          Gustav Larson                      Engelska skolan Järfälla     52:52 
   32          Christoffer Andersson C            Blomstermåla Skolas IF       55:29 
   33          Björn Öhrstrand                    Kunskapsskolans Skol-IF Y    55:34 
   34          Gustav Blomgren                    Olaus Petri Skol-Idrottsf    56:24 
   35          Jakob Lundberg                     Adolfsbergs Rektorsomr Sk    57:30 
   36          Björn Pehrsson                     Alegators Skol-Idrottsför    57:55 
   37          Jonathan Wentzel                   Thorildskolans Idrottsför    59:45 
   38          Axel Widerberg                     Österslätts Idrottsföreni    59:51 
   39          Johan Nyman                        Vasaskolan Skövde IF         59:52 
   40          Anton Svanberg                     Varlaskolans Idrottsfören    61:38 
   41          Tom Korsgren                       Eriksbergsskolans IF         61:51 
   42          Oskar Lyding                       Örnaskolans Idrottsföreni    69:47 
   43          Niklas Ström                       Sommarhemsskolans IF         82:19 

               Gustav Sparr                       Stålforsskolans Idrottsfö Ej godk. 
               Emil Jönsson                       Österleds Skolidrottsföre Ej godk. 
               oscar vångell                      Berga Skolas Idrottsfören ej start 
               Johan Nilsson                      Porthälla Gymnasium IF    ej start 
               Håkan Pettersson                   Tunabergsskolans IF       ej start 
               Andreas Håkansson                  Thorildskolans Idrottsför ej start 
               Anders Carlsson                    Örnaskolans Idrottsföreni ej start 



H17  (49)      7030 m                      

    1          Oscar Stensson Bohman              Nybro Östra Skol-if          48:57 
    2          Daniel Attås                       Alleskolans Idrottsföreni    49:49 
    3          Ola Martner                        Eksjö Gymnasiums IF          50:04 
    4          Daniel Erlandsson                  Nordenbergsskolans Idrott    52:50 
    5          Stefan Jonsson                     Sanda Skol-idrottsförenin    53:35 
    6          Robin Westerlund                   Tibble Gymnasiums IF         55:09 
    7          Olle Karlsson                      Tullinge Gymnasiums Skol-    55:48 
    8          Mattias Jonsson                    Nybro Östra Skol-if          57:00 
    9          Erik Blomberg                      Gripenskolan                 57:39 
   10          Niclas Tjernlund                   Nordenbergsskolans Idrott    58:00 
   11          Håkan Pettersson                   Bergslagsskolans IF          58:23 
   12          David Lingfors                     Sanda Skol-idrottsförenin    58:30 
   13          Joakim Millegård                   Porthälla Gymnasium IF       58:54 
   14          Johan Olausson                     Nordenbergsskolans Idrott    59:49 
   15          Patrik Karlsson                    Nordenbergsskolans Idrott    60:29 
   16          Markus Nilsson                     Nordenbergsskolans Idrott    61:20 
   17          Johan Strand                       Porthälla Gymnasium IF       61:32 
   18          Tomas Reibring                     Gripenskolan                 61:43 
   19          Erik Amberg                        Värmdö Gymnasiums Skol-if    61:54 
   20          Oskar Arman                        Gripenskolan                 62:40 
   21          Andreas Carlsson                   Sanda Skol-idrottsförenin    62:57 
   22          Henrik Svilling                    Törnströmska Gymnasiets S    66:19 
   23          Kalle Andersson                    Värmdö Gymnasiums Skol-if    66:35 
   24          Filip Johansson                    Sundsta/Älvkullegymnasiet    67:17 
   25          Peter Stenbeck                     Nordenbergsskolans Idrott    67:35 
   26          Linus Pilblad                      Väggaskolans Idrottsfören    68:36 
   27          Robin Larsson                      Brogårdsgymnasiets IF        70:36 
   28          Ola Nilsson                        Skolidrottsföreningen Oly    72:11 
   29          Linus Håkansson                    Skolidrottsföreningen Oly    73:15 
   30          Martin Nyström                     Tullinge Gymnasiums Skol-    74:17 
   31          Fredrik Nilsson                    Hässleholms Tekniska Skol    76:01 
   32          Andreas Johansson                  Alleskolans Idrottsföreni    76:04 
   33          Marcus Karldén                     Karlbergsgymnasiet IF        77:29 
   34          Patrik Johansson                   S:t Olofs skol-IF            84:02 
   35          Marcus Johansson                   Skolidrottsföreningen Oly    85:41 

               Lasse Ericsson                     Brogårdsgymnasiets IF     Ej godk. 
               Mikael Eliasson                    Eksjö Gymnasiums IF       Ej godk. 
               Johan Andersson                    Värmdö Gymnasiums Skol-if Ej godk. 
               Anders Ohlsson                     Tullinge Gymnasiums Skol- Ej godk. 
               Erik Pettersson                    Sanda Skol-idrottsförenin Ej godk. 
               Niclas Lindblom                    Väggaskolans Idrottsfören Ej godk. 
               Tim Björkman                       Nordenbergsskolans Idrott Ej godk. 
               Ola Nyberg                         Nordenbergsskolans Idrott Ej godk. 
               Niklas Serrander                   Igelstavikens Skol-IF - S Ej godk. 
               Karl Levin                         Sundsta/Älvkullegymnasiet ej start 
               Emanuel Winblad                    Bessemer Skol-Idrottsföre ej start 
               Johan Knubbe                       Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Jon Gustafsson                     Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Mattias Blom                       S:t Mikaelsskolans IF     ej start 



D18  (17)      5370 m                      

    1          Eva Tiselius                       Bessemer Skol-Idrottsföre    44:53 
    2          Carolina Klasson                   Tingsholmsgymnasiets IF      48:03 
    3          Amélie Wallenhammar                Teknis Idrottsförening Ör    49:32 
    4          Emma Eriksson                      Fyrisskolans Idrottsfören    52:39 
    5          Matilda Davidsson                  Bessemer Skol-Idrottsföre    53:14 
    6          Linn Olsson                        Nordenbergsskolans Idrott    55:08 
    7          Therese Larsson                    Karlbergsgymnasiet IF        56:34 
    8          Alexandra Bådenlid                 Sundsta/Älvkullegymnasiet    59:04 
    9          Elin Björkman                      Thorildsplans Gymnasiums     59:38 
   10          Anna Eriksson                      Fyrisskolans Idrottsfören    60:12 
   11          Sofia Prieditis                    Herrgårdsgymnasiets IF       64:21 
   12          Josefin Karlsson                   Fyrisskolans Idrottsfören    65:27 
   13          Annica Hansson                     Östraboskolans Idrottsför    72:37 

               Maria Jonsson                      Sanda Skol-idrottsförenin Ej godk. 
               Karin Lisskar                      Lugnetskolans Idrottsföre Ej godk. 
               Ida Pettersson                     Danderyds Gymnasium       Ej godk. 
               Karna Thorsson                     Nordenbergsskolans Idrott ej start 



D16  (58)      4550 m                      

    1          Julia Thorén                       Eksjö Gymnasiums IF          39:44 
    2          Tina Eriksson                      Bessemer Skol-Idrottsföre    41:44 
    3          Kristin Boman                      Eksjö Gymnasiums IF          41:49 
    4          Karin Persson                      Eksjö Gymnasiums IF          42:25 
    5          Rebecka Siebers                    Sanda Skol-idrottsförenin    43:37 
    6          Lina Sundqvist                     Bessemer Skol-Idrottsföre    44:05 
    7          Josefin Bengtsson                  Skrapans Idrottsförening     44:24 
    8          Pernilla Rosberg                   Skolidrottsföreningen Oly    44:27 
    9          Maria Jonsson                      Bessemer Skol-Idrottsföre    44:52 
   10          Elin Pettersson                    Bessemer Skol-Idrottsföre    45:44 
   11          Caroline Gustavsson                Eksjö Gymnasiums IF          46:20 
   12          Josefin Lindberg                   Eksjö Gymnasiums IF          49:25 
   13          Agnes Söderlund                    Hässleholms Tekniska Skol    49:57 
   13          Ida Olsson                         Nordenbergsskolans Idrott    49:57 
   15          Elsa Jansson                       Eksjö Gymnasiums IF          50:01 
   16          Kristin Karlsson                   Finspångs Skolors IF         50:43 
   17          Anna Ordqvist                      Sundsta/Älvkullegymnasiet    51:16 
   18          Lina Strand                        Eksjö Gymnasiums IF          51:29 
   19          Elin Stridfeldt                    Jakobsbergskolans IF         51:37 
   20          Martina Pettersson                 Nordenbergsskolans Idrott    52:32 
   21          Sofia Johansson                    Tingsholmsgymnasiets IF      53:19 
   22          Karin Hedberg                      Fyrisskolans Idrottsfören    53:59 
   23          Marie Jacobsson                    Gimo Bruksgymnasiets IF      54:41 
   24          Sofia Carlsson                     Rudbeckianska Gymnasiets     55:34 
   25          Linnea Börjars                     Sundsta/Älvkullegymnasiet    57:46 
   26          Martina Karlsson                   Eksjö Gymnasiums IF          59:38 
   27          Anna Svärd                         Värmdö Gymnasiums Skol-if    59:49 
   28          Annika Järnström                   Skrapans Idrottsförening     61:03 
   29          Malin Johansson                    Nordenbergsskolans Idrott    61:04 
   30          Linnea Järnström                   Linneskolans Idrottsfören    62:25 
   31          Sara Davidsson                     Nordenbergsskolans Idrott    62:46 
   32          Hanna Sjöberg-Sunnerhei            Skrapans Idrottsförening     63:57 
   33          Malin Sundkvist                    Tullinge Gymnasiums Skol-    65:11 
   34          Alma Buer                          Sanda Skol-idrottsförenin    67:09 
   35          Ida Bohlin                         Karlbergsgymnasiet IF        67:40 
   36          Elena Orrlöv                       Fässbergsgymnasiets IF       67:46 
   37          Ida Johansson                      Nordenbergsskolans Idrott    74:02 
   38          Karin Bäck                         Bergslagsskolans IF          74:41 
   39          Lisa Pantzar                       Thomasgymnasiets IF          76:10 
   40          Emma Karlsson                      Väggaskolans Idrottsfören    82:06 
   41          Alexandra Helin                    Skrapans Idrottsförening     98:57 
   42          Elin Gustafsson                    Tingsholmsgymnasiets IF     102:05 
   43          Elin Johansson                     Skolidrottsföreningen Oly   118:39 

               Amanda Almén                       Folkungaskolans IF        Ej godk. 
               Emmie Christoferson                Linnéskolans IF           Ej godk. 
               Marie Rönnberg                     Porthälla Gymnasium IF    ej start 
               Petra Kopp                         Värmdö Gymnasiums Skol-if ej start 
               Linn Rönnols                       Alleskolans Idrottsföreni ej start 
               Elinore Grönqvist                  Alleskolans Idrottsföreni ej start 
               Anna Månsson                       Bessemer Skol-Idrottsföre ej start 
               Sofia Ericson                      Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Sofia Carlsson                     Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Linn Kaisajuntti                   Väggaskolans Idrottsfören ej start 
               Therese Sahlin                     S:t Mikaelsskolans IF     ej start 
               Judith Wyder                       S:t Mikaelsskolans IF     ej start 
               Helena Åkerdahl                    S:t Mikaelsskolans IF     ej start 
               Christine Lagesson                 Skolidrottsföreningen Oly ej start 
               Therese Bentevik                   Gripenskolan              ej start 



D14  (51)      3630 m                      

    1          Anna Forsberg                      Kolmårdens Skolidrottsför    25:49 
    2          Sara Nilsson                       Transtenskolan Idrottsför    30:50 
    3          Lisa Pettersson                    Svettpärlans Skolidrottsf    31:01 
    4          Johanna Lönnkvist                  Falkbergsskolans IF          31:05 
    5          Jessica Dickfors                   Domarhagsskolans IF          31:11 
    6          Lilian Forsgren                    Transtenskolan Idrottsför    31:35 
    7          Elin Ström                         Falkbergsskolans IF          32:14 
    8          Eva Englid                         Rönninge Skolas IF           32:55 
    9          Josefin Aronsson                   Transtenskolan Idrottsför    32:58 
   10          Mia Kaisajuntti                    Österslätts Idrottsföreni    33:16 
   11          Lina Larsson                       Huvudnäs Skolidrottsfören    33:22 
   12          Lisa Rönnols                       Näsbydalsskolans IF          33:26 
   13          Tove Udd                           Lyckeskolans Idrottsfören    35:45 
   14          Jenny Asztalos                     Broängskolans Idrottsföre    36:19 
   15          Rebecka Olsson                     Österslätts Idrottsföreni    36:46 
   16          Therese Klintberg                  Prästängsskolan              37:05 
   17          Carolina Karlsson                  Mogärde Skol Idrottsfören    37:30 
   18          Jenny Bengtsson                    Margaretaskolans Idrottsf    38:15 
   19          malin lindeborg                    Bergtorpskolans IF           38:52 
   20          Malin Jacobsson                    Frösåkerskolans IF           39:02 
   21          Emelie Hansson                     Britsarvsskolans IF          39:09 
   22          Kajsa Risby                        Britsarvsskolans IF          39:23 
   23          Elin Svensson                      Förslövs Skola Idrottsför    39:26 
   24          Evelina Nilsson                    Tranängskolans IF            40:26 
   25          Lina Blomqvist                     Österslätts Idrottsföreni    41:38 
   25          Josefin Bergagård                  Brunnsbo Skolidrottsfören    41:38 
   27          Emelie Bertling                    Stålforsskolans Idrottsfö    43:36 
   28          Stina Persson                      Gamleby Grundskolas IF       43:37 
   29          Lina Khaled                        Stenstalidsskolans IF        43:45 
   30          Maria Westher                      Skrantaskolans Idrottsför    44:09 
   31          Emma Åhman                         Knivsta Skolidrottsföreni    44:16 
   32          Johanna Ericson                    Kristinebergsskolans IF      44:34 
   33          Lina Matsson                       Britsarvsskolans IF          45:12 
   34          Maria Ohlsson                      Vedeby Skol-Idrottsföreni    47:06 
   35          Maja Söderlund                     Vannarödsskolans IF          47:31 
   36          Frida Andersson                    Nättraby Skol Idrottsföre    49:58 
   37          Malin Nilsson                      Stenstalidsskolans IF        52:16 
   38          Ylva Fonselius                     Älvsborgs Skolidrottsföre    54:23 
   39          Matilda Svensson                   Kristinebergsskolans IF      56:18 
   40          Josefine Ström                     Sommarhemsskolans IF         57:51 
   41          Madeleine Pettersson-Be            Almunge skola                58:19 
   42          Stina Blombäck                     Margaretaskolans Idrottsf    58:42 
   43          Malin Kembring                     Svettpärlans Skolidrottsf    64:18 
   44          Ida Larsson                        Fornängsskolans Idrottsfö    66:51 
   45          Terese Modig                       Alegators Skol-Idrottsför    67:16 

               Sara Lundell                       Sommarhemsskolans IF      Ej godk. 
               Rebecka Adolfsson                  Britsarvsskolans IF       Ej godk. 
               Sara Jonsson                       Västerbyskolans IF        Ej godk. 
               Elin Fagernes-Gullberg             Transtenskolan Idrottsför ej start 
               Emeli Pettersson                   Falkbergsskolans IF       ej start 
               Sofia Wallin                       Tunabergsskolans IF       ej start 



D15  (55)      4010 m                      

    1          Sara Garpenlund                    Vasa Skolidrottsförening     34:12 
    2          Johanna Lännevall                  Länna Skolidrottsförening    35:00 
    3          Sara Profors                       Scheeleskolans Idrottsför    37:46 
    4          Kristin Löfgren                    Fjällenskolans Idrottsför    37:52 
    5          Marie Pettersson                   Skrantaskolans Idrottsför    38:05 
    6          Beata Falk                         Adolfsbergs Rektorsomr Sk    38:45 
    7          Anna Widmark                       Vasaskolan Skövde IF         38:47 
    8          Hanna Axelsson                     Alströmerskolans IF          38:59 
    9          Sofia Salomonsson                  Huvudnäs Skolidrottsfören    39:01 
   10          Jenny Lönnkvist                    Falkbergsskolans IF          39:03 
   11          Matilda Olsson                     Georgshillsskolans IF        39:23 
   12          Lind Lindqvist                     Kvarnbyskolans Idrottsför    40:02 
   13          Anna Schmitterlöw                  Hjo Skolidrottsförening      40:04 
   14          Siri Engberg                       Skuru Skolas Idrottsförne    40:10 
   15          Julia Frisk                        Jämjö Skolors Idrottsföre    40:48 
   16          Helena Isaksson                    Smedingeskolans IF           40:58 
   17          Mathilda Carlsson                  Bors Skolidrottsförening     41:55 
   18          Josefin Bertilsson                 Sörgårdsskolans IF           42:19 
   19          Sanna Svensson                     Nossebro Skolidrottsfören    42:30 
   20          Jenny Källmén                      Transtenskolan Idrottsför    43:00 
   21          Rebecka Nylin                      Transtenskolan Idrottsför    43:01 
   22          Amanda Nyström                     Blomstermåla Skolas IF       43:02 
   23          Martina Söllvander                 Gimo Skolidrottsförening     43:07 
   24          Emma Lovén                         Kärleken/Holm Skol Idrott    43:53 
   25          Lisa Lundqvist                     Knivsta Skolidrottsföreni    43:59 
   26          Ida Hedman                         Borgmästarhagens Skol-Idr    44:32 
   27          Stina Öst                          Adolfsbergs Rektorsomr Sk    46:11 
   28          Astrid Larsson                     Tunabergsskolans IF          46:15 
   29          Karin Härberg                      Grimstaskolans Idrottsför    46:16 
   30          Ida Petersson                      Hjortsjöskolans IF           46:18 
   31          Charlotte Agrell                   Påskbergsskolans GIF         47:45 
   32          Lisa Weimann                       Skånhällaskolans Idrottsf    47:47 
   33          Karin Hellström                    Jakobsgårdskolans IF         48:03 
   34          Sara Pedersen                      Porthälla Gymnasium IF       48:09 
   35          Jennifer Jönsson                   Stenbackaskolans IF          48:39 
   36          Karin Torstensson                  Örnaskolans Idrottsföreni    48:42 
   37          Maria Eliasson                     Alegators Skol-Idrottsför    48:57 
   38          Anna Palmér                        Skrantaskolans Idrottsför    49:23 
   39          Maria Lingfors                     Junedalsskolan               49:34 
   40          Emma Marthinsson                   Örnaskolans Idrottsföreni    49:52 
   41          Johanna Stolt                      Huvudnäs Skolidrottsfören    50:11 
   42          Nathalie Kidebäck                  Österslätts Idrottsföreni    50:37 
   43          Therese Lukin                      Gimo Skolidrottsförening     51:56 
   44          Marie Björklund                    Fyrisskolans Idrottsfören    53:01 
   45          Lovisa Ljung                       Withala Skol Idrottsfören    53:53 
   46          Linda Nilsson                      Kastanjeskolans Idrottsfö    55:33 
   47          Caroline Seger                     Stålforsskolans Idrottsfö    55:53 
   48          Karin Rosén                        Heby Rektorsområde Skol-i    56:41 
   49          Sandra Osvald                      Varlaskolans Idrottsfören    59:08 
   50          Matilda Thorén                     Huvudnäs Skolidrottsfören    59:25 
   51          Emilie Ekström                     Mönsterås Skolidrottsföre    68:24 

               Sara Wiberg                        Österslätts Idrottsföreni Ej godk. 
               Lovisa Nilsson                     Jakobsgårdskolans IF      Ej godk. 
               Malin Larsson                      Nossebro Skolidrottsfören Ej godk. 
               Felicia Alsén                      Mimer Skol-Idrottsförenin Ej godk. 



D17  (36)      5020 m                      

    1          Frida Bakkman                      Eksjö Gymnasiums IF          43:41 
    2          elin kristoffersson                Bessemer Skol-Idrottsföre    46:02 
    3          Sofia Adolfsson                    Bessemer Skol-Idrottsföre    47:06 
    4          Hanna Falk                         Fyrisskolans Idrottsfören    47:19 
    5          Hanna Gustavsson                   Sanda Skol-idrottsförenin    47:21 
    6          Sofie Pettersson                   Tingsholmsgymnasiets IF      48:01 
    7          Cecilia Bergander                  Eksjö Gymnasiums IF          48:44 
    8          Elin Winblad                       Stjerneskolans Skol IF       48:56 
    9          johanna hallberg                   Bessemer Skol-Idrottsföre    49:33 
   10          Ida Johansson                      S:t Mikaelsskolans IF        51:05 
   11          Linnea Johnsson                    Eksjö Gymnasiums IF          51:39 
   12          Sandra Wassblad                    Östraboskolans Idrottsför    52:07 
   13          Helena Lidhage                     Tingsholmsgymnasiets IF      52:35 
   14          Maria Arvidsson                    Jenny Nyströmsskolans Idr    53:29 
   15          Linn Pettersson                    Tullinge Gymnasiums Skol-    54:59 
   16          Kristina Stulken                   Magnus Åbergsgymnasiets S    55:29 
   17          Anna Hulander                      Tingsholmsgymnasiets IF      55:36 
   18          Anna Brammås                       Rudbeckianska Gymnasiets     58:02 
   19          Ronja Andersson                    Sanda Skol-idrottsförenin    58:16 
   20          Stella Korsgren                    Katedralskolans IF           60:01 
   21          Linda Nilsson                      Brogårdsgymnasiets IF        60:18 
   21          Hanna Hultman                      Sanda Skol-idrottsförenin    60:18 
   23          Sara Forsberg                      Haga Skolidrottsförening     60:52 
   24          Kristina Rosén                     Celsiusskolans Idrottsför    61:02 
   25          Gabriella Palmér                   Tingsholmsgymnasiets IF      63:16 
   26          Johanna Svensson                   Skolidrottsföreningen Oly    64:14 
   27          Emma Silvergrund                   Brogårdsgymnasiets IF        66:30 
   28          Elin Andersson                     Karlbergsgymnasiet IF        78:37 
   29          Anna Josefsson                     Jenny Nyströmsskolans Idr    80:52 

               Kristin Kensby                     Sundsta/Älvkullegymnasiet Ej godk. 
               Josefin Persson                    Tullinge Gymnasiums Skol- Ej godk. 
               sofia törnqvist                    Bessemer Skol-Idrottsföre Ej godk. 
               Erika Bäck                         Bergslagsskolans IF       Ej godk. 
               Malin Carlsson                     Linköpings Gymnasie GF    ej start 
               Karin Johansson                    Sanda Skol-idrottsförenin ej start 
               Ulrika Dagobert                    Nordenbergsskolans Idrott ej start 



Öppen 1  (4)   2400 m                      

    1          Turid Petersson           51    14 Vaggeryds SOK                19:23 
    2          Felix Persson             95     1 OK Skogsfalken               31:06 
    3          Beatrice Birgersson       93    20 Kinnaströms SK               33:00 
    4          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     37:46 



Öppen 2  (11)  3300 m                      

    1          Thomas Petersson          68    14 Vaggeryds SOK                29:06 
    2          Sara Jonsson              92    20 OK Klyftamo                  32:50 
    3          Annika Liljequist         90    14 OK Älme                      33:27 
    4          Anders Jonsson            63    20 OK Klyftamo                  34:06 
    5          Susanne Johannesson              1 Ronneby OK                   37:32 
    6          Anna Arvidsson            92    14 Kalmar OK                    38:47 
    7          Joel Udd                  92    20 Kinnaströms SK               43:53 
    8          Maja Andersson            93     1 OK Dacke                     46:07 
    9          Maria Strindhagen         55     1 FK Vittus                    50:41 
   10          Eva Norberg               53    14 Gamleby OK                   56:04 
   11          Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                     62:26 



Öppen 4  (24)  3700 m                      

    1          Jan Eric Goth             61     3 Kvarnsvedens GOIF OK         32:25 
    2          Morgan Svensson           75     7 Halmstads OK                 32:46 
    3          Mia Lindberg              65    23 Boxholm-Mjölby OL            33:51 
    4          Anne Udd                  61    20 Kinnaströms SK               34:07 
    5          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               35:48 
    6          Dan Sjöholm               57    13 Ringsjö OK                   38:03 
    7          Nils Jansson                    17 Rasbo IK                     40:52 
    8          Britt-Mari Forsgren       57    12 OK Tisaren                   41:54 
    9          Ann Nyström               61    20 IF Hagen                     45:10 
   10          Anton Wiberg                     1 OK Skogsfalken               45:30 
   11          Monika Fredriksson        72     1 OK Dacke                     52:49 
   12          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    53:15 
   13          Charlotte Graepler        89     2 Herrestads AIF               53:21 
   14          Jan Josefsson             57    14 Kalmar OK                    54:06 
   15          Annika Marthinsson        62     7 Hylte OK                     55:33 
   16          Bo Svilling               55     1 FK Vittus                    59:53 
   17          Gea Lindeborg             59    15 Täby OK                      69:07 
   18          Birgitta Karnehov         39     1 OK Dacke                     71:07 
   19          Maj Öhrstrand             58    13 Ystads OK                    73:14 

               Ida Andersson             89    15 Järla IF OK               Ej godk. 
               Thomas Johansson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk. 
               Torbjörn Hess-Petersen    63    20 Kinnaströms SK            Ej godk. 
               Sara Nyström              88    20 IF Hagen                  Ej godk. 
               Johanna Svensson          86    14 Växjö OK                  Ej godk. 



Öppen 8  (24)  5230 m                      

    1          Mattias Karlsson          04    14 IK Hakarpspojkarna           28:19 
    2          Ingvar Åkesson            67    14 IK Hakarpspojkarna           34:25 
    3          Lars Persson              64     1 OK Skogsfalken               34:41 
    4          Erik Blomdahl             84    14 IK Hakarpspojkarna           37:34 
    5          Sten Leandersson          64    18 OK Tyr                       39:41 
    6          Kent Olsson               58     1 OK Orion                     39:54 
    7          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               40:04 
    8          Jan Hollbeck              64    15 Bromma-Vällingby SOK         41:50 
    9          Mikael Axelsson           84    20 Ulricehamns OK               44:13 
   10          Kenneth Fager             52     1 FK Vittus                    46:42 
   11          Susanne Casanova                14 Nybro OK                     47:46 
   12          Simon Jakobson            86       Eksjö Gymnasiums IF          48:45 
   13          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              52:10 
   14          Jonas Johansson           69     1 OK Skogsfalken               54:06 
   15          Göran Liljeqvist          99    14 OK Älme                      54:31 
   16          Nils Olof Larsson         44    20 Vänersborgs SK               56:47 
   17          Tomas Blomqvist           57     1 OK Skogsfalken               61:51 
   18          Bengt Strindhagen         52     1 FK Vittus                    63:55 
   19          Maria Nordvall            51    23 OK Kolmården                 65:11 
   20          Ingmar Ohlsson            54     1 FK Vittus                    66:25 
   21          Tomas Karlsson            84    16 OK Klemmingen                68:52 
   22          Lars Rosén                58    17 OK Triangeln                 69:12 
   23          Per Erlandsson            59     1 Stigmännen Karlshamns OK     76:09 
   24          Håkan Pantzar             64    16 Eskilstunafors OL           140:06