DM-medellö 2007-09-08 12:31
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                                     Klubb                             Tid 



H75  (2)       2510 m                      

    1          Sven Svensson                            FK Vittus                       37:15 

               Leo Gustavsson                           Ronneby OK                   Ej godk. 



H70  (5)       2510 m                      

    1          Leif Sjögren                             OK Orion                        30:20 
    2          Olle Nilsson                             Stigmännen Karlshamns OK        31:28 
    3          Göran Folkesson                          Ronneby OK                      36:50 
    4          Göte Nilsson                             Ronneby OK                    1:03:20 

               Bengt-Åke Nilsson                        Ronneby OK                   Ej godk. 



H65  (13)      2800 m                      

    1          Björn Linnersjö                          Ronneby OK                      25:09 
    2          Göran Andersson                          Stigmännen Karlshamns OK        25:39 
    3          Kjell Månsson                            Ronneby OK                      27:22 
    4          Bertil Eriksson                          Stigmännen Karlshamns OK        28:22 
    5          Owe Svensson                             OK Orion                        29:05 
    6          Bengt Bergqvist                          Stigmännen Karlshamns OK        31:05 
    7          Brodde Nilsson                           OK Skogsfalken                  35:36 
    8          Lennart Erlandsson                       Ronneby OK                      35:42 
    9          Sven Jonasson                            OK Skogsfalken                  36:10 
   10          Ragnar Olsson                            Ronneby OK                      36:40 
   11          Rolf Anglert                             OK Orion                        47:17 
   12          Gunnar Johansson                         OK Orion                        57:05 

               Sven Gyberg                              OK Skogsfalken               ej start 



H60  (7)       2800 m                      

    1          Tommy Olsson                             OK Dacke                        21:25 
    2          Aymonn Andersson                         OK Dacke                        25:26 
    3          Lennart Bohman                           FK Vittus                       25:51 
    4          Ingemar Andersson                        OK Orion                        29:23 
    5          Anders Wetterling                        Stigmännen Karlshamns OK        30:11 
    6          Ronny Carlsson                           OK Skogsfalken                  35:12 
    7          Eric Tenland                             Stigmännen Karlshamns OK        36:18 



H55  (14)      3170 m                      

    1          Bengt Palm                               OK Vilse 87                     25:02 
    2          Bengt Strindhagen                        FK Vittus                       26:43 
    3          Jörgen Nilsson                           Ronneby OK                      27:23 
    4          Jan Olofsson                             Ronneby OK                      27:37 
    5          Owe Nilsson                              Stigmännen Karlshamns OK        28:01 
    6          Lars Svensson                            OK Vilse 87                     28:40 
    7          Lennart Andersson                        OK Orion                        30:41 
    8          Nils-Arne Håkansson                      Stigmännen Karlshamns OK        31:33 
    9          Kenneth Fager                            OK Dacke                        32:01 
   10          Lars Gunnar Bengtsson                    Stigmännen Karlshamns OK        32:42 
   11          Mats Persson                             OK Skogsfalken                  37:53 
   12          Kenth Svensson                           OK Skogsfalken                  38:55 
   13          Anders Persson                           OK Vilse 87                     40:32 
   14          Anders Henriksson                        OK Skogsfalken                  45:28 



H50  (8)       3170 m                      

    1          Håkan Forsman                            Ronneby OK                      24:29 
    2          Roger Thörn                              OK Vilse 87                     24:56 
    3          Christer Kaisajuntti                     OK Skogsfalken                  30:37 
    4          Jonny Svensson                           OK Vilse 87                     30:45 
    5          Per Nilsson                              Stigmännen Karlshamns OK        32:07 
    6          Per Svensson                             Ronneby OK                      37:53 
    7          Tomas Blomqvist                          OK Skogsfalken                  38:16 

               Anders Wiberg                            OK Skogsfalken               ej start 



H45  (17)      3260 m                      

    1          Ulf Jungstrand                           OK Skogsfalken                  22:07 
    2          Thomas Henmyr                            OK Vilse 87                     23:35 
    3          Sven Giselsson                           Ronneby OK                      24:03 
    4          Kent Olsson                              OK Orion                        24:35 
    5          Tore Tjernlund                           OK Vilse 87                     24:55 
    6          Peter Andersson                          OK Orion                        26:36 
    7          Inge Götesson                            OK Dacke                        28:49 
    8          Göran Månsson                            OK Dacke                        29:55 
    9          Örjan Christensson                       OK Skogsfalken                  32:03 
   10          Ingemar Månsson                          Ronneby OK                      33:24 
   11          Ulf Nilsson                              OK Skogsfalken                  35:29 
   12          Anders Frisk                             OK Orion                        35:42 
   13          Per Erlandsson                           OK Skogsfalken                  36:06 
   14          Mats Carlsson                            OK Vilse 87                     38:58 
   15          Thommy Bergman                           Stigmännen Karlshamns OK        40:43 

               John Rehn                                OK Skogsfalken               ej start 
               Per-Ivan Engström                        OK Orion                     ej start 



H40  (13)      3560 m                      

    1          Stefan Berglin                           OK Dacke                        23:11 
    2          Lars Persson                             OK Skogsfalken                  24:16 
    3          Peter Miketinac                          Ronneby OK                      24:41 
    4          Martin Johansson                         OK Orion                        24:54 
    5          Fredrik Smedberg                         OK Skogsfalken                  25:00 
    6          Pontus Jonsson                           OK Orion                        25:17 
    7          Jens Nilsson                             OK Skogsfalken                  28:01 
    8          Sven Johansson                           OK Orion                        28:29 
    9          Ulf Johansson                            OK Dacke                        28:50 
   10          Anders Blomqvist                         OK Skogsfalken                  32:17 
   11          Mikael Wahlbom                           OK Orion                        34:06 
   12          Håkan Fransson                           Ronneby OK                      35:53 
   13          Ola Jönsson                              OK Vilse 87                     36:25 



H35  (10)      3560 m                      

    1          Anders Håkansson                         OK Orion                        24:25 
    2          Magnus Larsson                           OK Dacke                        25:58 
    3          Tony Larsson                             OK Skogsfalken                  28:18 
    4          Patrik Wåhlin                            OK Skogsfalken                  38:23 
    5          Jonas Johansson                          OK Skogsfalken                  38:28 
    6          Jonas K Johansson                        OK Skogsfalken                  48:31 
    7          Ronny Fredriksson                        OK Dacke                        49:49 

               Håkan Aronsson                           FK Vittus                    Ej godk. 
               Peter Andersson                          Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 
               Patrik Karlsson                          Ronneby OK                   ej start 



H21  (27)      4970 m                      

    1          Jonas Pilblad                            OK Skogsfalken                  27:55 
    2          Henrik Tryggesson                        OK Orion                        29:04 
    3          Christian Håkansson                      Ronneby OK                      29:24 
    4          Yuri Omelchenko                          OK Orion                        29:50 
    5          Rikard Gunnarsson                        OK Orion                        30:15 
    6          Jakob Bengtsson                          Stigmännen Karlshamns OK        31:39 
    7          Daniel Nilsson                           OK Skogsfalken                  31:45 
    8          Andreas Ferm                             OK Skogsfalken                  31:46 
    9          Torgny Lindström                         Ronneby OK                      31:51 
   10          Martin Söderberg                         OK Orion                        32:01 
   11          Jon Engkvist                             Ronneby OK                      32:08 
   12          Gabriel Bengtsson                        Stigmännen Karlshamns OK        33:31 
   13          Håkan Gunnarsson                         OK Orion                        33:45 
   14          Olof Nilsson                             OK Skogsfalken                  36:40 
   15          Emil Ingvarsson                          OK Vilse 87                     36:41 
   16          Gustav Näsman                            Ronneby OK                      37:02 
   17          David Engström                           OK Orion                        38:23 
   18          Jon Andersson                            OK Orion                        40:56 
   19          Emil Berger                              OK Orion                        41:42 
   20          Patrik Sjökvist                          OK Orion                        41:55 
   21          Björn Andersson                          OK Dacke                        42:15 
   22          Per Holmberg                             Ronneby OK                      45:22 
   23          Alexander Lindblom                       Stigmännen Karlshamns OK        59:50 
   24          Christian Lindblom                       Stigmännen Karlshamns OK      1:01:23 
   25          Niklas Bratt                             OK Orion                      1:25:13 

               Ola Söderberg                            OK Skogsfalken               ej start 
               Emil Fager                               OK Dacke                     ej start 



H20  (8)       3560 m                      

    1          Johan Olausson                           OK Orion                        22:50 
    2          Robin Johansson                          OK Skogsfalken                  25:40 
    3          Olof Nilsson                             Ronneby OK                      28:13 
    4          Linus Pilblad                            OK Skogsfalken                  30:25 
    5          Dennis Hansson                           OK Orion                        33:06 
    6          Lasse Eriksson                           OK Orion                        35:47 

               Niclas Lindblom                          Stigmännen Karlshamns OK     ej start 
               Tom Olausson                             OK Orion                     ej start 



H18  (7)       3560 m                      

    1          Thom Barbus                              OK Dacke                        25:08 
    2          Olof Sandgren                            OK Orion                        25:19 
    3          Björn Öhrstrand                          OK Orion                        27:59 
    4          Jon Henriksson                           OK Skogsfalken                  31:07 
    5          Carl-Anton Ingmarsson                    OK Vilse 87                     31:48 

               Anders Rosén                             Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 
               Jon Nilsson                              Ronneby OK                   ej start 



H16  (9)       3260 m                      

    1          Måns Sandgren                            OK Orion                        20:59 
    2          Felix Larsson                            OK Skogsfalken                  21:49 
    3          Anton Wiberg                             OK Skogsfalken                  28:09 
    4          Tobias Nilsson                           OK Skogsfalken                  29:55 
    5          Björn Ikonen                             OK Vilse 87                     30:32 
    6          Johan Wihlborg                           OK Vilse 87                     31:59 
    7          Olof Christensson                        OK Skogsfalken                  37:24 

               Fredrik Henriksson                       Ronneby OK                   Ej godk. 
               Johan Engström                           OK Orion                     ej start 



H14  (15)      2680 m                      

    1          Anton Johansson                          OK Orion                        18:13 
    2          Filip Olsson                             OK Skogsfalken                  18:55 
    3          Simon Smedberg                           OK Skogsfalken                  18:58 
    4          Olof Hedberg                             Ronneby OK                      20:17 
    5          Viktor Tovesson                          OK Orion                        21:32 
    6          Viktor Blomqvist                         OK Skogsfalken                  25:58 
    7          Gustav Fredriksson                       OK Orion                        26:23 
    8          Alex Börjesson                           OK Skogsfalken                  28:15 
    9          Emil Olsson                              OK Orion                        30:25 
   10          Jacob Nilsson                            Ronneby OK                      31:39 
   11          Sam Johansson                            OK Dacke                        36:27 
   12          Edvard Lydell                            Stigmännen Karlshamns OK        36:53 

               Anton Rehn                               OK Skogsfalken               ej start 
               Fredrik Wennermark                       OK Skogsfalken               ej start 
               Björn Edvinsson                          Ronneby OK                   ej start 



H12  (13)      2240 m                      

    1          Erik Andersson                           OK Orion                        16:58 
    2          Lukas Bökman                             Ronneby OK                      17:48 
    3          Per Edvinsson                            Ronneby OK                      17:54 
    4          Theodor Wahlbom                          OK Orion                        18:54 
    5          Andreas Henrysson                        OK Dacke                        19:23 
    6          Jakob Lindbom                            OK Orion                        19:34 
    7          Alexander Johansson                      OK Orion                        20:02 
    8          Philip Persson                           OK Orion                        20:46 
    9          Felix Persson                            OK Skogsfalken                  23:12 
   10          Erik Andersson                           Stigmännen Karlshamns OK        27:10 
   11          Albin Karlsson                           OK Vilse 87                     31:49 
   12          William Lindblom                         Stigmännen Karlshamns OK        32:24 
   13          Victor Ivansson                          OK Orion                        37:39 



H10  (11)      1880 m                      

    1          Henrik Johannesson                       Ronneby OK                      13:47 
    2          Johan Wennermark                         OK Skogsfalken                  14:21 
    3          Ola Andersson                            Stigmännen Karlshamns OK        19:02 
    4          Albin Henrysson                          OK Dacke                        20:03 
    5          Melker Johansson                         OK Orion                        21:21 
    6          Oscar Johansson                          OK Dacke                        21:52 
    7          Hampus Armstrong                         OK Orion                        21:59 
    8          Niklas Månsson                           Ronneby OK                      27:42 
    9          Emil Pettersson                          OK Dacke                        42:13 
   10          Samuel Giselsson                         Ronneby OK                      50:13 

               Andreas Jonsson                          OK Orion                     Ej godk. 



D65  (4)       2510 m                      

    1          Birgitta Olsson                          Ronneby OK                      29:35 
    2          Elsa Svensson                            OK Vilse 87                     33:40 
    3          Kerstin Henmyr                           OK Vilse 87                     37:11 
    4          Ingalill Wikingsson                      Stigmännen Karlshamns OK        44:04 



D60  (2)       2510 m                      

    1          Margret Carlsson                         OK Skogsfalken                1:09:25 

               Barbro Cassing                           Ronneby OK                   Ej godk. 



D55  (6)       2510 m                      

    1          Gunnel Månsson                           OK Vilse 87                     27:56 
    2          Bigge Bengtsson                          Stigmännen Karlshamns OK        32:09 
    3          Lena Söderberg                           OK Skogsfalken                  32:16 
    4          Kristin Johansson                        OK Dacke                        37:07 
    5          Lillemor Blomqvist                       OK Vilse 87                     46:37 
    6          Siw Blomkvist                            OK Vilse 87                     50:00 



D50  (5)       2800 m                      

    1          Ann-Christin Nero                        Ronneby OK                      26:13 
    2          Birgitta Olsson                          OK Skogsfalken                  27:46 
    3          Annika Frantz                            Stigmännen Karlshamns OK        30:02 
    4          Arja Ingvarsson                          OK Vilse 87                     34:16 

               Birgitta Nilsson                         Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 



D45  (7)       2800 m                      

    1          Lena Henriksson                          Ronneby OK                      25:14 
    2          Kerstin Tjernlund                        OK Vilse 87                     27:41 
    3          Pernilla Larsson                         OK Skogsfalken                  31:53 
    4          Carina Svärd                             OK Orion                        33:56 
    5          Britt Thörn                              OK Vilse 87                     40:17 

               Kati Németh                              Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 
               Ingalill Olsson                          OK Orion                     ej start 



D40  (4)       3170 m                      

    1          Anne Johansson                           OK Dacke                        31:07 
    2          Cecilia Lingerud                         OK Skogsfalken                  34:37 
    3          Åsa Andersson                            OK Orion                        36:12 

               Eva Pettersson                           OK Dacke                     Ej godk. 



D35  (7)       3260 m                      

    1          Marie Berglin                            OK Dacke                        28:03 
    2          Sara Giselsson                           Ronneby OK                      32:18 
    3          Kristina G Andersson                     OK Dacke                        38:51 
    3          Kristina Berlin                          OK Orion                        38:51 
    5          Christina Jonsson                        OK Orion                        39:26 

               Josefine Albinsson                       OK Skogsfalken               Ej godk. 
               Carina Jonsson                           OK Orion                     ej start 



D21  (17)      3990 m                      

    1          Åsa Hellqvist                            OK Skogsfalken                  29:48 
    2          Sofia Forsgren                           OK Skogsfalken                  31:18 
    3          Cecilia Bratt                            OK Orion                        33:06 
    4          Jenny Håkansson                          OK Orion                        34:01 
    5          Ulrika Hermansson                        OK Orion                        36:01 
    6          Anna Andréasson                          OK Skogsfalken                  37:05 
    7          Christina Smedberg                       OK Skogsfalken                  37:42 
    8          Anna Olsson                              OK Skogsfalken                  38:34 
    9          Anna-Karin Jonsson                       OK Orion                        41:12 
   10          Linda Larsson                            OK Dacke                        42:47 
   11          Malin Haller                             OK Dacke                        44:13 
   12          Lena Persson                             OK Skogsfalken                  44:58 
   13          Karin Lindqvist                          Ronneby OK                      49:10 
   14          Anna Magnusson                           OK Dacke                      1:00:12 

               Ida Olsson                               OK Orion                     Ej godk. 
               Lina Svensson                            OK Skogsfalken               ej start 
               Malin Svensson                           OK Orion                     ej start 



D20  (2)       3260 m                      

    1          Susanne de Bourg                         Ronneby OK                      34:10 

               Emma Karlsson                            OK Skogsfalken               ej start 



D18  (11)      3170 m                      

    1          Lina Blomqvist                           OK Skogsfalken                  24:36 
    2          Frida Andersson                          OK Dacke                        24:43 
    3          Julia Frisk                              OK Orion                        26:55 
    4          Mia Kaisajuntti                          OK Skogsfalken                  27:23 
    5          Elin Svensson                            OK Skogsfalken                  28:41 
    6          Maria Ohlsson                            OK Dacke                        29:34 
    7          Rebecka Olsson                           OK Skogsfalken                  31:02 
    8          Anna Aronsson                            OK Dacke                        32:55 
    9          Frida Johansson                          OK Dacke                        34:17 
   10          Kajsa DeBourg                            Ronneby OK                      41:54 

               Lisa Pettersson                          OK Dacke                     ej start 



D16  (12)      2800 m                      

    1          Ellinor Tjernlund                        OK Vilse 87                     22:10 
    2          Maja Pettersson                          OK Dacke                        24:27 
    3          Erika Johansson                          OK Skogsfalken                  26:01 
    4          Josefin Tjernlund                        OK Vilse 87                     26:34 
    5          Hanna Wåhlin                             OK Skogsfalken                  28:01 
    6          Emma Bergman                             Stigmännen Karlshamns OK        28:38 
    7          Veronika Aspvall                         Ronneby OK                      28:59 
    8          Elaine Olausson                          OK Orion                        32:13 
    9          Malin Tedblad                            OK Dacke                        35:13 
   10          Karin Smedenmark                         Ronneby OK                      41:34 
   11          Martina Fredriksson                      OK Dacke                        50:12 

               Anna Andersson                           OK Orion                     ej start 



D14  (9)       2680 m                      

    1          Johanna Erlandsson                       OK Skogsfalken                  20:54 
    2          Anna Jonson                              Ronneby OK                      24:42 
    3          Maja Andersson                           OK Dacke                        26:07 
    4          Margrete Aspvall                         Ronneby OK                      26:49 
    5          Marielle Andersson                       OK Vilse 87                     29:53 
    6          Tove Ingvarsson                          OK Skogsfalken                  31:45 
    7          Felicia Nilsson                          OK Skogsfalken                  38:06 
    8          Rebecca Ågren                            Ronneby OK                    1:15:59 

               Matilda Arnesson                         OK Skogsfalken               ej start 



D12  (12)      2240 m                      

    1          Elin Berglin                             OK Dacke                        19:10 
    2          Tilda Johansson                          OK Orion                        20:34 
    3          Klara Arnesson                           OK Skogsfalken                  21:39 
    4          Sanna Pettersson                         OK Dacke                        23:47 
    5          Cajsa Bökman                             Ronneby OK                      28:14 
    6          Julia Mauritsson                         OK Skogsfalken                  28:25 
    7          Moa Wåhlin                               OK Skogsfalken                  28:34 
    8          Maja Lingerud Sorinder                   OK Skogsfalken                  30:36 
    9          Caroline Fredriksson                     OK Dacke                        30:59 
   10          Moa Pettersson                           OK Dacke                        32:48 
   11          Julia Smedenmark                         Ronneby OK                      45:33 

               Johanna Tovesson                         OK Orion                     ej start 



D10  (7)       1880 m                      

    1          Hanna Melander                           Stigmännen Karlshamns OK        20:31 
    2          Linnea Berglin                           OK Dacke                        24:48 
    3          Vilma Persson                            OK Skogsfalken                  26:44 
    4          Myrra Carlsson                           OK Orion                        35:43 
    5          Emmie Ivansson                           OK Orion                        37:39 

               Ellen Andersson                          Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 
               Linnea Lindbom                           OK Orion                     ej start 



Öppen 2  (5)   2240 m                      

    1          Per-Ola Melander                         Stigmännen Karlshamns OK        27:57 
    2          Yvonne Svilling                          FK Vittus                       28:45 
    3          Gunnel Henrysson                         OK Dacke                        29:40 
    4          Annika Wåhlin                            OK Skogsfalken                  32:55 
    5          Lovisa Ågren                             Ronneby OK                      41:38 



Öppen 4  (18)  2680 m                      

    1          Arvid Svensson                           Ronneby OK                      34:04 
    2          Gabriela Iversen                         Ronneby OK                      34:34 
    3          Gunilla Gustavsson                       OK Orion                        36:34 
    4          Siv Berggren                             Växjö Allmänna IS               41:26 
    5          Monika Fredriksson                       OK Dacke                        42:15 
    6          Ulf Ingvarsson                           OK Skogsfalken                  44:18 
    7          Lena Ingvarsson                          OK Skogsfalken                  44:30 
    8          Bengt Halleröd                           OK Skogsfalken                  46:48 
    9          Maria Strindhagen                        FK Vittus                       46:50 
   10          Åke Östberg                              OK Orion                        48:04 
   11          Gullan Almqvist                          OK Älme                         51:06 
   12          Bengt Lindblom                           Stigmännen Karlshamns OK        55:32 
   13          Ester Johansson                          OK Skogsfalken                  56:16 
   14          Britt Aronsson                           OK Dacke                      1:05:51 
   15          Maria Wennermark                         OK Dacke                      1:10:35 
   16          Eivor Nydahl                             Stigmännen Karlshamns OK      1:14:11 
   17          Helmer Nilsson                           OK Dacke                      1:53:53 

               Peter Ågren                              Ronneby OK                   ej start 



Öppen 7  (16)  3260 m                      

    1          Lovisa Berg                              OK Milan                        27:02 
    2          Håkan Andersson                          OK Dacke                        30:44 
    3          Ingmar Ohlsson                           FK Vittus                       37:31 
    4          Jeanette Andersson                       OK Dacke                        42:17 
    5          Arne Berggren                            Växjö Allmänna IS               43:14 
    6          Ulrika Lindbom                           OK Orion                        44:41 
    7          Inge Åkesson                             Stigmännen Karlshamns OK        56:00 
    8          Per Nilsson                              OK Dacke                        57:21 
    9          MariAnn Svensson                         Växjö Allmänna IS             1:03:37 
   10          Stig Nydahl                              Stigmännen Karlshamns OK      1:06:41 
   11          Gunilla Lagerlöf                         Stigmännen Karlshamns OK      1:15:17 
   12          Leif Sandström                           Stigmännen Karlshamns OK      1:15:23 
   13          Leo Karlsson Forsberg                    OK Vilse 87                   1:29:17 

               Gert Berggren                            Växjö Allmänna IS            Ej godk. 
               Anders Pettersson                        OK Dacke                     Ej godk. 
               Marie Melander                           Stigmännen Karlshamns OK     ej start 



Öppen 8  (6)   4970 m                      

    1          Lars Carlsson                            OK Orion                        40:25 
    2          Peter Henriksson                         Ronneby OK                      47:19 
    3          Ola Svensson                             OK Orion                        49:53 
    4          Christian Holmberg                       FK Vittus                       56:07 
    5          Magnus Olsson                            OK Skogsfalken                1:06:31 

               Bengt-Göran Frantz                       Stigmännen Karlshamns OK     Ej godk. 



Öppen 10  (5)  1620 m                      

    1          Lovisa Johansson                         OK Dacke                        24:04 
    2          Adam Östberg                             OK Orion                        25:25 
    3          Albin Lilja                              Ronneby OK                      25:53 
    4          Lukas Andersson                          Ronneby OK                      32:19 
    5          Vidar Sjelvgren                          Ronneby OK                      32:22